DataLife Engine > اخبار گوناگون, مطالب خواندنی > ثروتمندترين زن ايران + عکس

ثروتمندترين زن ايران + عکس


تاریخ ارسال: 10 خرداد 1390 | نویسنده: reza

چندي پيش در سايت‌هاي خبري فهرستي از ميلياردرهاي ايراني منتشر شد؛ فهرستي كه سي ثروتمند ايراني را به همه معرفي مي‌كرد. در اين فهرست سي نفره تنها نام يك زن به چشم مي‌خورد؛ سيده فاطمه مقيمي52 ساله.ثروتمندترين زن ايران

او در اين فهرست با يك رتبه پائين‌تر از اسدالله عسگر اولادي هشتمين ميلياردر ايراني و ثروتمندترين زن ايران معرفي شده بود.

او رئيس يك شركت حمل‌ونقل بين‌المللي و رئيس شوراي بانوان بازرگان، اتاق بازرگاني تهران است. سمت‌هاي ديگري هم دارد و چند سالي هم در انجمن زنان مدير كار آفرين فعال بوده است. اما بيش از همه اين سمت‌هايش خود را يك كار آفرين مي‌داند.

او از تبعات اعلام ميلياردر اعلام شدنش سخن مي‌گويد و از تماس‌هايي كه بعد از انتشار اين فهرست با او گرفته شده تا برخي از دوستانش كه بعد از اعلام اين خبر براي هميشه ارتباط شان را با او قطع كرده‌اند:خانم مقيمي بالا خره جزو 10 ميليونر ايراني بوديد يا 10 ميلياردر ايراني؟ خبرهاي ضد و نقيضي در اين باره منتشر شده است؟
من فكر مي‌كنم ميليون عدد پائيني است و ديگر بيشتر اقشار جامعه يك ميليون تومان را دارند و بنابراين همه ميليونرند. اما درباره ميلياردر بودن، با توجه به اينكه هر كدام مان بيست سي سال است كار مي‌كنيم و حداقل يك آپارتمان صد و پنجاه متري وسط شهر داريم كه ارزش آن بر اساس محاسبات بازار حدود يك ميليارد هست. پس همه مان در اين رده ميلياردر هستيم.اما آن فهرستي كه منتشر شد بحث ديگري بود كه به ميان آورده شد.

چه بحثي؟
فكر مي‌كنم هدف از انتشار اين فهرست آن بود كه مي‌خواستند قبح اينكه افراد ميلياردر بودن‌شان را پنهان مي‌كنند، بشكنند.

يعني شما ثروتمند بودن‌تان را پنهان نمي‌كنيد و براي همين است كه در اين فهرست قرار گرفته‌ايد؟
خير- همه كساني كه در اين فهرست قرار گرفته‌اند فارغ از هر چيزي اعضاي هيات نمايندگان اتاق بازرگاني هستند. يعني هر 30 نفر عضو اتاق اند و حتي يك نفر هم خارج از اين اعضا در اين فهرست معرفي نشدند.

به هر حال ملاكي براي انتخاب شما وجود داشته است و گرنه عضويت شما در اتاق بازرگاني به تنهايي كه نمي‌تواند ملاك انتخاب‌ تان به عنوان ثروتمندترين زن ايران قرار گرفته باشد؟
اين موضوع و ارائه اين فهرست كلا دوجنبه داشت اينكه از يك طرف خواسته بودند با انتشار آن افراد را خراب كنند. در قسمت ابتداي اين فهرست از ثروتمندان بدگويي كرده بودند و بعد اضافه كرده بودند چون اين افراد ماليات پرداخت مي‌كنند و بر اساس ميزان مالياتي پرداختي‌شان طبقه بندي شده‌اند.

يعني پرداخت ماليات ملاك ميلياردر بودن افراد شمرده شده بود؟
نه من گفتم از پرداخت ماليات در اين فهرست به عنوان يك گزينه مثبت حرف زده و گفته‌اند آدم‌هايي به اين شرح ماليات هم مي‌پردازند يعني از دوبعد مثبت و منفي فهرستي را تنظيم و اعلام كرده‌اند.

آن طور كه من اين فهرست را ديدم در كل نگاه منفي در آن وجود نداشت و فقط سي نفر از ميلياردرهاي ايراني را معرفي كرده بود. چرا فكر مي‌كنيد با انتشار آن خواسته بودند افرادي را خراب كنند ؟ شما از اينكه در اين فهرست به عنوان يكي از ثروتمندان ايران معرفي شده‌ايد حس خوبي نداريد؟
نه منفي نبود. آن فهرست نگاه جامعه را به نوعي انعكاس داده بود و اينكه جامعه به ثروتمندان ديد خوبي ندارد. اما من اصلا فكر نمي‌كنم پديده ثروتمند يا ميلياردر بودن منفي است. اما خيلي‌ها همان بخش ابتدايي اين فهرست و توضيحي كه درباره منش ثروتمندان داده بود را گرفتند و برداشت منفي كردند.

مگر ثروتمندان چه منشي دارند؟ آيا آنطور كه فيلم‌ها نشان مي‌دهند واقعا پولدارها آدم‌هاي بدجنس و فقرا آدم‌هاي مهرباني هستند؟
صرف ثروتمند يا فقير بودن افراد هيچ‌چيزي را درباره‌شان نشان نمي‌دهد. هيچ وقت نمي‌توان گفت كه حتما فقرا آدم‌هاي مهربان و پولدارها انسان‌هاي خبيثي‌اند. اينها كليشه و كاملا اشتباهند. ثروت هم فقط يك فاكتور است، چه بسا كه آن آدم ثروتمند آنقدر خوب بوده كه خدا به كار و زندگي‌اش بركت داده است. من اصلا فكر نمي‌كنم كه انسان‌ها بايد ثروتشان را پنهان كنند. نمي‌دانم چرا در جامعه ما اين پديده آنقدر رواج يافته كه به هركس كه مي‌رسي از نداري مي‌نالد.مثلا وقتي از كسي پانصد تومان قرض مي‌خواهي محال است نگويد كاش زودتر گفته بودي تا چند ساعت قبل داشتم اما حالا ندارم.يعني همه انگار از واقعيت فرار مي‌كنيم. كسي كه كار مي‌كند و مالياتش را مي‌پردازد و درآمد خوبي دارد چرا بايد درآمد و ثروتش را انكار كند. اصلا پولدار بودن در دين اسلام هم تقبيح نشده است مگر تعدادي از امامان ما پولدار نبودند و كار اقتصادي نمي‌كردند.

پس با توجه به اين صحبت‌هايي كه مطرح كرديد اين فهرست را حقيقي مي‌دانيد؟چون ابتداي بحث نسبت به صحت آن ابراز ترديد كرديد و گفتيد دقيقا ملاك انتخاب افراد را نمي‌دانيد؟ پس با توجه به اين صحبتها و اينكه تنها زن اين فهرست سي نفره بوديد مي‌پذيريد كه ثروتمندترين زن ايراني هستيد؟
نه من اين فهرست را واقعي نمي‌دانم.

پس هشتمين ميلياردر ايراني شما نيستيد؟و ثروتمندترين زن ايران؟
خير من هشتمين ميلياردر ايران نيستم و اساسا فهرست را هم واقعي نمي‌دانم بجز من هم خيلي از دوستاني كه در اين فهرست هستند اصلا در رده ميلياردر به آن معنا مطرح نيستند. بيشتر اين افراد آدم‌هاي مدير، مدبر و زحمتكشي هستند اما به نظرم در حق‌شان كم لطفي شده است. آنها به غلط به عنوان ميلياردر معرفي شده‌اند و زندگي‌شان تحت تاثير اين فهرست غير واقعي قرار گرفته است.

شما هم همين طور بوديد يعني پس از اعلام اين فهرست زندگي‌تان تحت تاثير قرار گرفت؟
بله. همين الان اگر ايميلم را به شما نشان دهم پر است از در خواست وام و كمك مالي. تعدادي از ايميل‌هايي كه برايم آمده است را نگه داشته‌ام، تلفن‌ها را كه نتوانستم ضبط كنم.

چه كساني و از چه قشرهايي از شما درخواست كمك كردند؟
كساني كه قصد ازدواج داشته تا افرادي كه قصد راه‌اندازي كسب و كار داشتند در اين مدت با من تماس گرفتند. يعني هر كس كه به هر دليلي به پول احتياج داشت در اين مدت با من تماس گرفت.

شما چه جوابي به آنها مي‌داديد؟
من تقريبا پاسخ همه را دادم يعني هيچ تماسي را نافرجام نگذاشتم حتي وقتي به دفترم زنگ زدند در اوج كار سعي كردم پاسخگويشان باشم.

به آنها كمك مالي هم كرديد؟
خير.

پس چه پاسخي به آنها داديد؟
به من مي‌گفتند چون خيلي ميلياردر هستيد به ما كمك كنيد و من جواب مي‌دادم من ميلياردر نيستم. ولي اگر فكر مي‌كنيد در جايگاهي كه هستم مي‌توانم كمك كنم در خدمتم. بارها در اين مدت براي افراد مختلف توضيح دادم كه اگر فكر مي‌كنيد من صدها ميليارد تومان پول دارم اشتباه مي‌كنيد من نمي‌توانم چك‌هايتان را پاس كنم.

يعني مردم براي پاس كردن چك‌هاي برگشتي‌شان هم با شما تماس مي‌گرفتند؟
بله و من پاسخ مي‌دادم چنين توانايي ندارم.ولي راهنمايي‌شان مي‌كردم مثلا به كسي كه قصد راه انداختن كاري جديد را داشت گفتم حاضرم مشاوره بدهم و كمكت كنم و اين كار را هم كردم. حتي يك بار پزشكي برايم ايميل فرستاد و از من خواست كه براي تحقيقات پزشكي كه قصد دارد دور دنيا انجام دهد كمكش كنم.

كمكش نكرديد؟ چون همان‌طور كه مي‌دانيد در همه جاي دنيا افراد ثروتمند در كارهاي عام‌المنفعه شركت دارند و حتي در مواردي اين گونه كه براي همه مردم منافع مشترك به دنبال دارد سرمايه‌گذاري مي‌كنند اما اين موضوع در ايران چندان عرف نيست؟
به هيچ عنوان با اين كمك‌ها مخالف نيستم و مطمئن باشيد اگر چنين ثروتي داشتم حتما كمك مي‌كردم و همين الان هم در سطح خودم چنين فعاليت‌هايي انجام مي‌دهم.

چه فعاليت‌هايي؟
من به عنوان يك ايراني مسلمان مثل خيلي‌هاي ديگر عادت كمك به ديگران را دارم و اگر توانايي مالي‌ام افرايش يابد قطعا اين كمك‌ها را نيز افزايش خواهم داد و هيچ بحثي در آن ندارم اما به همه كساني كه تماس مي‌گرفتند هم مي‌گفتم كه من آن سوپر ميلياردري كه فكر مي‌كنيد نيستم.

مي دانيد اين فهرست سي نفره از سوي چه نهاد يا سازماني تنظيم و انتشار داده شد؟
نه اصلا هم پيگيرش نشدم. چون كلا نگاه مثبت به موضوعات دارم فكر كردم حتما نيت تنظيم‌كننده آن خير بوده است.شايد نتيجه‌اش هم همين بود كه الان با شما صحبت مي‌كنم و اين موضوع را به همه مي‌گويم يا به چند نفر با حرف‌هايم توانستم كمك كنم.

درباره فهرست و چگونگي صحت و سقم آن هم براي كساني كه زنگ مي‌زدند توضيح داديد؟
بله وقتي مي‌پرسيدند توضيح مي‌دادم. مثلا يكي از من مي‌خواست در معامله تجاري شريك مالي‌اش شوم.حتي يك نفر از من خواست شرايط تحصيل‌اش در كانادا را فراهم كنم يعني كارهاي اقامتش را انجام دهم تا او هم بعدا در ازاي اين كمك براي من كار كند يعني طيف متفاوتي از درخواست‌هاي كمك را دريافت كردم كه مجبورمي شدم در قبال هر يك توضيحي بدهم.

اين تماس‌ها شما را ناراحت مي‌كرد؟
نه ! واقعا نه. چون احساس مي‌كردم خيلي‌ها اعتقادي زنگ مي‌زنند و قصد سواستفاده يا نيت بدي ندارند.يك نفر از حرم امام رضا زنگ زد و گفت خوابت را ديده‌ام و حتي پشت تلفن هق هق گريه مي‌كرد، هنوز هم وقتي يادش مي‌افتم واقعا متاثر مي‌شوم.اين آدم بعد از صحبت با من گفت آنقدر انرژي گرفته‌ام كه انگار همه خواسته‌هايم را اجابت كرده‌اي و توانسته‌اي با ايده‌هايت راه را به من نشان دهي. خيي اوقات با اين كمك‌ها مي‌توان مشكلات افراد را حل كرد.

شما خودتان را يك آدم ثروتمند مي‌دانيد؟
من از محبت و عشق خيلي ثروتمندم.

از نظر مادي چطور؟ بالاخره شما صاحب يك شركت حمل‌ونقل بين‌المللي هستيد؟
اولا اينكه يك آدم مي‌تواند با هزار تومان احساس ثروتمندي كند و آدم ديگر با ميلياردها تومان چنين حسي نداشته باشد و احساس فقر كند. بنابر اين تو هرگز نمي‌تواني از من چنين سوالي بپرسي و پاسخت را بگيري. اما اگر از نظر صفرها بپرسي من يك زندگي عادي دارم. مثلا اگر امروز اراده كنم ماشينم را عوض كنم شايد نتوانم اين كار را كنم. ولي چيزهايي را كه دارم درباره‌اش حرف مي‌زنم و از كسي هم چيزي را پنهان نمي‌كنم. بعد از 30 سال كار كردن اين طبيعي است كه من و همسرم كه وارث ميراث پدري‌مان هم بوده‌ايم ثروتي اندوخته باشيم. ولي اضافه بر همه اينها زماني مي‌تواني بگويي چه كسي از ديگري پولدارتر است كه همه خود اظهاري درباره اموال‌شان كنند، در اين صورت امكان مقايسه فراهم مي‌شود.

در اين فهرست آقاي عسگر اولادي از نظر ثروت بالاتر از شما و محمد مهدي رئيس زاده پائين‌تر از شما قرار گرفته‌اند؟ با توجه به اين نكته‌اي كه گفتيد مي‌دانيد تفاوت ثروت شما با نفر بالايي و پائيني‌تان چقدر است؟
نه من چه مي‌دانم. به دليل اينكه هيچ وقت تاكنون اظهاري در اين باره نكرده‌اند. البته آقاي عسگر اولادي از معدود آدم‌هايي است كه خيلي صادقانه و راحت درباره ثروت‌شان سخن مي‌گويد، ولي در مورد همين آدم هم كه درباره اين موضوع صحبت مي‌كند من دقيقا نمي‌دانم فاصله‌ام با ايشان در اين فهرست چگونه رده‌بندي شده است.

بعد از اعلام اين فهرست در رفتار اطرافيان تان هم تغييري احساس كرديد؟منظورم نزديكان و دوستان‌تان است؟
بله تغيير مشخص ديدم. حتي دو سه نفري كه فكر مي‌كردم به من نزديكند رسما با من برخورد كردند.

چه برخوردي؟
مثلا به من گفتند تو فكر مي‌كردي ما احمق بوديم و نمي‌فهميديم. تو تمام اين مدت از ما ثروتت را پنهان مي‌كردي مردم كه بيهوده از اين حرف‌ها نمي‌زنند و حتي حالت برخورد هم پيش آمد.

يعني با كسي دعوايتان هم شد؟
بله يك نفر اصلا با من قطع رابطه كرد.

پس اعلام اين فهرست برايتان دردسرساز هم شد؟
بله- فكر مي‌كنم در مجموع از اين قصه دوستانم خوشحال و دشمنانم ناراحت شدند. چون اگر كسي واقعا دوست من بود درست يا غلط بايد از شنيدن چنين خبري خوشحال مي‌شد، براي خودم هم دستاورد مثبتي داشت كه توانستم دوستانم را الك كنم يعني دوستان واقعي‌ام را شناختم.

شنيده‌ام كه قرار بوده معلم يا مترجم زبان شويد، ولي الان درست يا غلط به عنوان يك ميلياردر و البته رئيس شركت حمل‌ونقل شناخته مي‌شويد چه احساسي در اين باره داريد؟
من قرار نبود معلم يا مترجم زبان شوم من مهندس عمرانم. من نمي‌دانم چرا اين نكته الكي درباره من بزرگ شده است. من در بيوگرافي‌ام هم گفته‌ام وقتي به ايران آمدم بعد از تحصيلاتم در يك شركت به عنوان مترجم كارم را شروع كردم يعني در يك مقطع زماني از دانش زباني‌ام استفاده كردم و بر حسب اتفاق در آن شركت كه شركت حمل‌ونقل بود به اين صنعت علاقه‌مند شدم و كارم را در اين رشته شروع كردم.

و بعد هم در اين كار پيشرفت كرديد و خودتان صاحب يك شركت بزرگ شديد؟
من هم مثل خيلي‌ها كم‌كم و پله پله در كارم پيشرفت كردم.من هم صنعت حمل‌ونقل را در ابتداي كارم علمي نمي‌شناختم، در حالي كه اين كار يك تخصص است و من هم به‌تدريج در اين صنعت متبحر شدم.

در اين فهرست سي نفره شما به عنوان تنها ثروتمند زن حضور داشتيد؟ اين موضوع چقدر سخت بود؟ آيا يك ميلياردر زن بودن از يك ميلياردر مرد بودن سخت‌تر است؟
شما يك طوري مي‌گوييد انگار اثبات شده من ثروتمندترين زن هستم و حالا بايد بيايم و خودم را با مردان مقايسه كنم؟

به هر حال شما يك زن موفق و مرفه محسوب مي‌شويد. اين طور نيست؟و چون گفتيد ثروت را يك ضد ارزش نمي‌دانيد من واژه ثروتمند را به كار بردم؟
نه من اصلا نمي‌گويم ثروتمند هستم، نمي‌گويم هم نيستم. ولي در جامعه ما كه هر كس دارايي‌اش را از ديگري مخفي مي‌كند چطور مي‌تواني بگويي اين 30 نفر بين 74 ميليون نفر از همه پولدارترند.

شما گفتيد پولدار بودن را ضد ارزش نمي‌دانيد؟پس مي‌توان با همين فهرست‌ها و اعلام دارايي افراد نگاه جامعه را هم تغيير داد، اين طور نيست؟
در ايران به نوعي همه درباره ثروت شان پنهان‌كاري و مخفي‌كاري مي‌كنند، ما در خانه‌هايمان پنج پرده مي‌زنيم كه كسي خانه‌مان را نبينيد و نفهمد كه چه داريم و نداريم اينها بحث‌هاي فرهنگي ماست.

اما به هر حال شما در اين فهرست به عنوان تنها زن ميلياردر معرفي شديد، اين به خود شما چه احساسي داد؟
من خودم اين موضوع را سخت نگرفتم. نه نگران بودم كه اداره ماليات به سراغم مي‌آيد نه نگران بودم چند جاي دولتي من را محك مي‌زند و مميزي‌ام مي‌كند چون زندگي‌ام واقعا شفاف است.

پس مشكلي برايتان پيش نيامد؟
خير- من به هر حال يك آدم شاخص اقتصادي هستم، به همين علت تا نوه و نتيجه‌ام هم كه به دنيا بيايند زندگي شان مشخص است پس هيچ راهي براي پنهان كاري وجود ندارد. ولي من يكي دو روز اول چون درباره ماشين ام هم در خبرها آمده بود و چون ماشينم هم رنگ به خصوصي دارد شايد احساس مي‌كردم نگاه‌هاي خاصي وجود دارد.البته نمي‌دانم شايد اين تنها به دليل حساسيت خودم بود.

ماشين‌تان چيست؟
مزداي صورتي

چرا مزدا؟ چرا صورتي؟
چرا صورتي نباشد.هر كس به چيزي علاقه دارد، كسي به خانه مجلل و ديگري به جواهر و من هم به ماشينم علاقه‌مندم. ماشينم را بدون عدد و رقم دوست دارم شكل مزدا را دوست داشتم كه خريدمش.اگر پيكان هم داشتم شايد پيكان زرد مي‌خريدم. به هر حال شغلم هم همين است من مدير يك شركت حمل‌ونقلم و طبيعي است بيشترين توجه‌ام به ماشين باشد. همان‌طور كه يك كفاش بيشتر از هر چيز به كفش توجه مي‌كند.

ماشين‌تان در ايران تك است يعني ماشين ديگري با اين مدل و رنگ در ايران وجود ندارد؟
چرا هست. از گروه بهمن سوال كنيد. اين ماشين در ايران خط توليد دارد و وارداتي هم نيست.دلم مي‌خواست تويوتاي صورتي بخرم كه در بازار نبود و در نتيجه اين را خريدم.

هيچ وقت تصورش را هم مي‌كرديد كه روزي چنين فهرستي منتشر شود و شما هم به عنوان ثروتمندترين زن ايراني معرفي شويد؟
نه اصلا و خيلي هم تعجب كردم.

چه كسي اولين بار اين خبر را به شما داد؟
روز جمعه‌اي بود و در ميهماني با اقوام شركت داشتيم. اولين بار يك نفر به موبايلم زنگ زد. نفر اول و دوم را جدي نگرفتم بعد ديدم طي يك ساعت ده نفر به من زنگ زدند و برخي با ناراحتي زياد اين خبر را به من دادند. البته برخي هم با ناراحتي براي من مثلا خواهرم گفت نكند برايت دردسر درست شود.

چه جوابي مي‌داديد؟احساس ترس و خطر نمي‌كرديد از اين گفته‌ها؟
نه واقعا نمي‌ترسيدم مي‌گفتم چه كسي مي‌خواهد مشكل ايجاد كند، مهم اين است كه يك مرجع قانوني براي بررسي اموال وجود دارد كه آن مرجع هم به طور كامل زندگي من را مي‌داند.

در ثروت‌تان با همسرتان شريك‌ايد؟
ما هر چه داريم براي هردوي‌مان است و با يكديگر شريك هستيم.

همسرتان همكارتان است؟
ايشان هم شغل خصوصي خودشان را دارند.ولي نوع كارشان با من فرق مي‌كند و هرگز هم شغل دولتي نداشته‌ايم.

خودتان عنوان ميلياردر بودن را دوست داريد يا دوست داشتيد به عنوان يك زن دانشمند مطرح مي‌شديد؟
البته من نه با معيارهاي ميلياردر بودن ميلياردرم و نه با شاخص‌هاي دانشمند بودن دانشمند، ولي اعتقاد دارم كه كار آفرين هستم و هر كسي دوست دارد با همان چيزي كه واقعا هست معرفي شود.

پس ترجيح مي‌داديد كه به عنوان يك زن كار آفرين معرفي مي‌شديد؟
بله چون چيزي هست كه بوده و هستم و در آينده هم خواهم بود.

چند فزرند داريد؟
يك دختر و يك پسر

دوست داريد در آينده دختر و پسرتان با چه عنواني معرفي شوند: ثروتمندترين دختر يا پسر ايران يا دانشمندترين دختر و پسر كشور ؟
نه دوست ندارم فرزندانم با عنوان مسائل مادي مطرح شوند. هميشه هر چيز به حد كفايت خوب است، اما علم و خدمت است كه بي‌نهايت است و حد ندارد. دوست دارم فرزندانم عاشق كشورشان باشند.

حرف آخرتان؟
فقط درباره آن ليست اميدوارم انتشارش موجب شود كه كمي ذهنيت‌هاي كليشه‌اي جامعه وشكل ارزشگذاري‌ها تغيير كند و مردم فكر نكنند ثروتمند بودن ارزش است يا بي‌ارزشي.من مشكلي در اين هم نمي‌بينم كه ثروتمندان جامعه به‌راحتي ثروت‌شان را اعلام كنند. ثروتمند بودن گناه نيست، همان‌طور كه فقير بودن گناه نيست.

 

 


بازگشت